ua en ru

США заборонили постачати до Росії прилади для орбітальної обсерваторії, - ЗМІ

США заборонили постачати до Росії прилади для орбітальної обсерваторії, - ЗМІ

США намагаються заблокувати реалізацію масштабного міжнародного проекту зі створення орбітальної обсерваторії "Спектр-УФ". Як повідомив "Известиям" директор Інституту астрономії РАН Борис Шустов, Держдепартамент США заборонив постачати до Росії радіаційно стійкі компоненти, що використовуються у приладах для реєстрації випромінювання.

"У нас у країні ми не можемо самі зробити високоякісні приймачі випромінювання, у тому числі в ультрафіолетовому діапазоні, - розповідає Шустов. - Тому ми були змушені з дозволу Роскосмосу укласти контракт із британською фірмою E2V, здійснивши передоплату. Проте цього року США були введені додаткові обмеження на постачання високотехнологічної продукції до Росії, і це торкнулося нашого контракту. Англійці роблять приймач випромінювання самі, але електронну "обв'язку" з радіаційно стійких комплектуючих створюють з використанням американських деталей. Дозволи на експорт цих деталей до Росії вони отримати не змогли".

За словами голови Інституту астрономії РАН, в E2V тим не менше не хочуть переривати контракт, щоб не платити неустойку.

"Англійці нас запевняють, що необхідні деталі зможуть зробити самі, але попросили дозволу продовжити термін дії контракту на 1,5 року", - зазначив Шустов.

"Спектр-УФ" (міжнародна назва проекту: World Space Observatory - Ultraviolet) вчені порівнюють зі знаменитим американським орбітальним телескопом "Хаббл". Його телескоп за розміром менше "Хаббла" - 170 см проти 240 см - однак через більш сучасний підхід до технологій, він, як очікується, повинен бути більш ефективним. Запуск "Спектра-УФ" раніше планувався на 2016 рік, тепер Шустов називає 2020 р. як передбачувану дату старту. Головну роль у проекті відіграє Росія - наукову частину веде Інститут астрономії РАН. Також у проекті бере участь Мадридський університет і німецький Інститут астрономії та астрофізики університету Тюбінгена.

"На жаль, ми не можемо публічно коментувати подробиці контрактів", - заявив асистент з маркетингових комунікацій E2V Стіві Корнс.

E2V - розробник і виробник радіоелектронного устаткування, яке застосовується в наукових, медичних, військових цілях. Спершу компанія називалася English Electric Valve Company. Вона виробляє радарні системи, рентгенівські апарати, лазерне обладнання. Серед клієнтів компанії - Airbus, Boeing, Raytheon, Siemens та ін.

За словами джерела "Известий" у Роскосмосі, випадок з апаратом "Спектр-УФ" можна вважати прецедентом, оскільки до цього американці не блокували поставок комплектуючих для наукових апаратів. При цьому постачальникам космічних апаратів мовлення вдавалося отримувати дозволи на експорт до Росії до найостаннішого часу, додає джерело.

Бориса Шустова позиція американців не дивує: "Політика втручається в усе і скрізь, наївно вважати, що наука існує у якомусь окремому чистому світі".

Експорт американських (в тому числі частково американських - наприклад, які пройшли перевірку або наладку на території США) деталей, які можуть застосовуватися в системах військового та подвійного призначення, регулюється ITAR (International Traffic in Arms Regulations) - набором правил, що встановлюються урядом США для експорту товарів і послуг оборонного характеру.

Відповідно до правил ITAR експорт електронно-компонентної бази (ЕКБ) категорій military (для використання у військових системах) і space (радіаційно стійкі комплектуючі) до РФ можливий з дозволу Держдепартаменту США.

За словами співрозмовника в Роскосмосі, до літа минулого року американці дивилися на поставки ЕКБ для російських засобів подвійного призначення крізь пальці, якщо тільки мова не йшла про комплектуючі, що використовуються в системах наступального озброєння. На початку літа 2013 року, коли виникло питання зі Сноуденом і Сирією, американці дали зрозуміти, що режим поставок може змінитися: тоді вони заборонили поставку елементної бази для космічного апарату "Гео-ІК-2", назвавши його військовим (призначення апарату - геодезичні вимірювання високої точності, його власник - Міноборони РФ). Пізніше з'явилася інформація про заборону поставок комплектуючих для ГЛОНАСС, але офіційного підтвердження вона поки не отримала.

"Американці намагаються нас відсікти від продуктів нових технологій, - говорить член-кореспондент російської Академії космонавтики імені Ціолковського Андрій Іонін. - На відміну від політичних і фінансових заходів впливу технологічні санкції нагадують айсберг - більша їх частина не видна. Тобто якісь заходи оголошуються, а про якісь ти дізнаєшся в останній момент, коли половина супутника побудована. Таке саме і трапилося з E2V. Але в такій ситуації не одна Росія знаходиться. Тим, кому загрожують подібні заходи, варто об'єднатися і розробляти критично важливі технології спільно. Тільки так можна уникнути наслідків технологічного колоніалізму".

Нагадаємо,наприкінці серпня ц.р. російське НВО "Енергомаш" здійснило поставку двох ракетних двигунів РД-180 американській компанії United Launch Alliance (ULA).